You are here
Home > Awards Presentation and Annual Report

Wight Tri Nominations for Awards 2019

Its that time of the year again, when Wight Tri recognises the achievements of all its members at the Annual AGM and Awards Evening. This
year this is taking place at the Chessell Pottery Café on Friday 29th November, organised by Dan Morgan. At this event, there will be several
awards handed out to well deserving Wight Tri members. Some of these awards have already been decided from events throughout the year, with others being decided by the votes of the club membership. There are almost 80 members in the club, so it would be great if all members could vote on the awards below.

N.B. The closing date for your vote is 20th October to allow me time to collate results and get trophies engraved for the awards evening.
The following 6 awards are decided by the Club members:

Male Triathlete and Female Triathlete – awarded to the male and female triathletes who have achieved success throughout the current triathlon season.

This is not necessary the best and fastest triathletes, but those who have trained and worked hard to complete and compete; achieved success through adversary; completed an amazing feat/challenge in triathlon events.

Club Duathlete – awarded to either a male or female duathlete, who has achieved success throughout the current duathlon season. This is not necessary
the best and fastest duathlete, but someone who has trained and worked hard to complete and compete; achieved success through adversary; completed
an amazing feat/challenge in duathlon events

Percy Veerance Award – awarded to the triathlete who has completed a major challenge; worked extremely hard to achieve success in multi-sport events.

Golden Crank Award – awarded to the triathlete who has achieved the most amazing mishap/faux pas whilst endeavouring to compete in
triathlon/duathlon training or events.

These are the nominations that I have for the Golden Crank Awards so far.
If you anymore nominations, please message Liz ASAP. Thanks

Club Volunteer – awarded to the Wight Tri member who has voluntarily helped out and supported Wight Tri throughout the season in any way, eg
organising events, supporting events by marshalling etc, and promoting Wight Tri through media etc

N.B. Nominations for all awards are totalled and the winner for each category will be awarded with their trophy at the AGM and Awards Evening.

Awards already decided are:
Male X-Country Champion 2019 – Bill French
Female X-Country Champion 2019 – Mary Norman
Male Sprint Triathlon Champion – Craig Wilson
Female Sprint Triathlon Champion – Jan Fletcher
Club Duathlon Champion 2019 – nominated times from the Winter Duathlon Series – Gill Bushell
Club Splash and Dash Champion 2019 – nominated times from the Summer Splash and Dash Series – Steve Dines
Club Triathlon Champion – winner of the nominated timed event at the West Wight Triathlon – to be announced at the Awards Evening
Male Club Triathlon Champion – winner of the Club Championship at the West Wight Triathlon – Dean Pike
Female Club Triathlon Champion – winner of the Club Championship at the West Wight Triathlon – Laura Abrook

Most Improved Club Athlete – to be announced at the Awards Evening


Wight Tri Athlete Achievements for 2019

(NB Red = duathlon)

MALE

Simon Jones (60-64)

4th World Sprint Duathlon Championships, Pontevedra, Spain

2nd European Sprint Duathlon in Targu Mures, Transylvania – PQ for 2020 European Sprint Duathlon Championships

1st Bedford Sprint Duathlon, – PQ for the 2020 World Sprint Duathlon Championships in the Netherlands

1st Ashridge Standard Distance Duathlon, 66th overall, English Championships – PQ for the 2020 European Standard Distance Championships in Spain

1st Bedford Standard Distance Duathlon, British Championships – PQ for World Standard Distance Duathlon Championships

Dave Sweet (30-34)

1st Chichester Lake Standard Distance Triathlon, 1st overall

1st Southampton Sprint Triathlon, 1st overall

Gibraltar Island Games Triathlon, 13th overall

Stuart Dyer (50-54)

2nd Southampton Sprint Triathlon, 11th overall

6th Anglian Water Standard Distance Triathlon, qualified for 2020 World Standard Distance Triathlon Championships, Edmonton, Canada

34th European Standard Distance Triathlon Championships, Weert, Netherlands

15th European Middle Distance Triathlon Championships, Transylvania

53rd World Standard Distance Triathlon Championships, Lausanne, Switzerland

Qualified for 2020 European Middle Distance Triathlon Championships, Walchsee, Austria

 

Dean Pike (30-34)

Wight Tri Spring Triathlon, 3rd Overall

2nd New Forest Standard Distance Triathlon, 5th Overall

9th Steyning Standard Distance Triathlon, 15th overall

Gibraltar Island Games Triathlon, 45th overall

13th Portsmouth Standard Distance Triathlon, 18th overall

1st West Wight Triathlon, 1st overall

 

 

Steve Dines (60-64)

Wight Tri Spring Triathlon, 14th overall

2nd Southampton Sprint Triathlon, 102nd overall

45th Swansea Sprint Triathlon

1st Chichester Lake Sprint Triathlon

2nd Arundel Lido Sprint Triathlon

4th Bala Sprint Triathlon

1st Chichester Sprint Triathlon

1st Bognor Regis Pool Sprint Triathlon

7th Cotswold Sprint Triathlon

1st Hemel Hempstead Sprint Triathlon, 32nd/115 overall

Glyn Jenkins (65-69)

26th European Standard Distance Triathlon Championships, Weert, Netherlands

7th Leeds Standard Distance Triathlon, British Championships

33rd World Standard Distance Triathlon Championships, Lausanne, Switzerland

5th Brighton and Hove Standard Distance Triathlon

1st West Wight Triathlon, 24th overall

Nick Kenney (45-49)

19th Leeds Castle Standard Distance Triathlon

Mersea Middle Distance Triathlon, 12th overall

89th Ironman Wales

Jack Elton-Walters (30-34)

Gibraltar Island Games Triathlon, 49th overall

41st London Standard Distance Triathlon, 194th overall

1st West Wight Triathlon, 5th overall

Steve Goodier (45-49)

Tenby Long Course Weekend, 39th/615 overall

9th Big Cow Cowman Middle Distance Triathlon

17th European Championships Long Distance Triathlon, Almere, Netherlands

Sean Williams (45-49)

9th Portsmouth Duathlon, 15th overall

2nd Wight Tri Spring Triathlon, 2nd overall

2nd West Wight Triathlon, 4th overall

Dean Haward (40-44)

10th Southampton Sprint Triathlon, 39th overall

29th European Standard Distance Triathlon in Weert, Netherlands

Joe Norman (50-54)

6th Wales Middle Distance Triathlon, 53rd overall

81st Ironman Copenhagen, 10:58:52

Grant Philbrick (50-54)

10th Wales Middle Distance Triathlon, 105th overall

220th Ironman Copenhagen, 12:40:21

Pete Carter (45-49)

Tenby Long Course Weekend, 27th/615 overall

15th Challenge Almere Long Distance Triathlon, Netherlands

Richard Bulmer (55-59)

6th Grafman Middle Distance Triathlon

77th Ironman Copenhagen, 12:34:53

Pete Farwell (55-59)

15th World Long Distance Triathlon Championships, Pontevedra, Spain

7th Ironman 70.3 Weymouth

Mathew Parr-Burnam (50-54)

24th Anglian Water Standard Distance Triathlon

16th Vitruvian Middle Distance Triathlon

Craig Wilson (45-49)

1st Wight Tri Triathlon, 1st overall

1st West Wight Triathlon, 3rd overall

Alan Jones (40-44)

Wight Tri Spring Triathlon, 5th overall

36th Weymouth Ironman 70.3, 276th/2543 overall

Dan Morgan

Wight Tri Spring Triathlon, 6th overall

41st Weymouth Ironman 70.3, 349th/2543 overall

Rob Doorly (35-39)

Wight Tri Spring Triathlon, 8th overall

4th West Wight Triathlon, 12th overall

George Johnston (16-19)

Wight Tri Spring Triathlon, 10TH overall

3rd West Wight Triathlon, 11th overall

 

Russ Mellor (50-54)

15th Portsmouth Standard Distance Triathlon

5th West Wight Triathlon, 22nd overall

Roy Young (60-64)

Wight Tri Spring Triathlon, 16th overall

2nd West Wight Triathlon, 25th overall

Rob Young (35-39)

2nd West Wight Triathlon, 7th overall

Darren Cole

Gibraltar Island Games Triathlon, 42nd overall

Nick Curwood (50-54)

3rd Super Duper Sprint Relay, Dorney Lake with Laura Curwood

Dan Canton

Wight Tri Spring Triathlon, 7th overall

Tony Hope

Wight Tri Spring Triathlon, 15th overall

Marcus Johnston

Wight Tri Spring Triathlon, 17th overall

Alastair Dickson

Wight Tri Spring Triathlon, 4th overall

Nick Lever (50-54)

5th West Wight Triathlon, 21st overall

Kevin Winchcombe (50-54)

Outlaw X Middle Distance Triathlon

Martin Goodall (50-54)

Outlaw X Middle Distance Triathlon

Trevor McAllister (35-39)

3rd West Wight Triathlon, 9th overall

Ady Heng (40-44)

5th West Wight Triathlon, 13th overall

Dan Shortman (40-44)

6th West Wight Triathlon, 14th overall

Rew Hedgecox

Wight Tri Spring Triathlon, 11th overall

Adam Younger (50-54)

Wight Tri Spring Triathlon, 12th overall

Stew Barbour

Wight Tri Spring Triathlon, 13th overall

Paul Newnham (55-59)

8th West Wight Triathlon, 38th overall

FEMALE

Jan Fletcher (40-44)

1st Wight Tri Spring Triathlon, 1st overall

1st Southampton Sprint Triathlon,

12th Anglian Water Standard Distance Triathlon

18th European Standard Distance Triathlon Championships, Weert, Netherlands

11th Leeds Standard Distance Triathlon, British Championships, qualified for 2020 World Standard Distance Triathlon Championships in Edmonton, Canada

Gibraltar Island Games Triathlon, 16th overall

7th Hertfordshire Sprint Triathlon, National Championships, qualified for 2020 European Sprint Triathlon Championships in Malmo, Sweden

5th Brighton and Hove Standard Distance Triathlon, qualified for 2020 European Standard Distance Triathlon Championships in Tartu, Estonia

 

Liz Dunlop (60-64)

1st Paphos Standard Distance Triathlon, Cyprus

10th European Standard Distance Triathlon Championships, Weert, Netherlands

9th Leeds Standard Distance Triathlon, British Championships

4th Leeds Castle Standard Distance Triathlon, qualified for 2020 World Standard Distance Triathlon Championships in Edmonton, Canada

Qualified for 2020 European Standard Distance Triathlon Championships, Tartu, Estonia

Qualified for 2020 European Middle Distance Triathlon Championships, Walchsee, Austria

Angela Tapster (45-49)

Wight Tri Spring Triathlon, 5th overall

6th Southampton Sprint Triathlon

1st Chichester Sprint Triathlon

3rd West Wight Tri, 9th overall

Nina French (55-59)

2nd Colonas St Jordan Standard Distance Triathlon, Mallorca

1st Big Cow Calfman Standard Distance Triathlon

1st Challenge Almere 70.3, Netherlands

Laura Abrook (30-34)

Wight Tri Spring Triathlon, 2nd overall

43rd Ironman Copenhagen, 12:37:50

1st West Wight Triathlon, 1st overall

Mary Norman (55-59)

1st Wales Middle Distance Triathlon

3rd Ironman Copenhagen, 12:15:12

Mandy Womack (50-54)

Wight Tri Spring Triathlon, 6th overall

3rd Chichester Sprint Triathlon

Christine Jackson (50-54)

1st Gloucester Super-sprint Triathlon

1st Chichester Sprint Triathlon

Laura Curwood

1st Artic One and Para Triathlon, Dorney Lake

3rd Super Duper Sprint Relay, Dorney Lake with Nick Curwood

Natalie Ellen (19-24)

1st Portsmouth Sprint Triathlon, 3rd female overall

Michalea Heathcote (50-54)

12TH Cotswold Sprint Triathlon

8th Petersfield Sprint Triathlon, 62nd overall

Melanie Griffiths (45-49)

5th Bognor Regis Pool Sprint Triathlon

11th West Wight Triathlon, 32nd overall

Lucy Doorly

Wight Tri Spring Triathlon, 8th overall

2nd West Wight Triathlon, 14th overall

Gill Bushell (50-54)

Wight Tri Spring Triathlon, 10th overall

Outlaw X Middle Distance Triathlon

 

Delphine Lever (50-54)

12th West Wight Triathlon, 33rd overall

Katie Barton

Wight Tri Spring Triathlon, 7th overall

Fiona Attwood

Wight Tri Sprint Triathlon, 9th overall

Arielle Elton Walters (25-29)

2nd West Wight Triathlon, 3rd overall

Golden Crank Nominations

Haf Aladin – taking the wrong turning on the Pizza triathlon!

Nina French – taking the wrong turning on the Pizza triathlon

Liz Dunlop- for being the ‘barrier’ during the Gibraltar Criterium road race, – stupidly standing in the wrong place to watch a cycle road event!

Michaela Harcourt – for swimming into a pontoon on a Monday night swim at Totland – poor sighting!

Dan Morgan – cycling out without his helmet on a winter duathlon!

Kevin Winchcombe – riding his bike all the way to Spain wearing PINK!

Please either email Liz (liz.chris123@btinternet.com) with your votes on the five awards, or use the form at the foot of this page, below the following achievements list.


Award Votes Form

Fields marked with an * are required
Top